Umělecké sklo Gordany Glass

Charismatická umělkyně GORDANA GLASS vytváří nejen skleněné obrazy a umělecké objekty, ale také nábytek a bytové doplňky ze skla. Na její tvorbě vám ukážeme, jak se dá výtvarné sklo použít v interiéru.

Život sklářské výtvarnice Gordany se pohybuje v extrémech. Zažila válku v Chorvatsku, a má tak v sobě velkou dávku pokory. „Za čtyřiadvacet hodin jsme ztratili všechno; vím, co znamená lidský život, čeho si vážit,“ říká. Na druhé straně měla tu možnost vytvářet dary pro státníky a světově významné osobnosti (tzv. zakázky na nejvyšší úrovni) a v té souvislosti se s mnohými z nich také setkat. „Byla jsem například na audienci i večeři s královnou Alžbětou II., dělala jsem pro ni šperkovnici perel, což byl dárek od slovenského prezidenta Kisky. Následně mi přišel dopis z Buckinghamského paláce, že se moc líbila, a dokonce i dárek pro mě. Byl to šálek na čaj s malovaným květinovým vzorem. Soukromé večeře jsem absolvovala u mnoha králů, princů a princezen, například u nizozemské královny i norské královny, monackého a dubajského prince nebo u ománské princezny.“ Za největší zázrak ale považuje Gordana to, když může svými díly někomu pomoci. Už roky charitativně pomáhá nemocnicím, kde také najdete její práce. Nechce být jen pro bohaté, je pro ni ctí, že může někomu pomoci.

CESTA ZA RADOSTÍ

K umění se Gordana dostala vlastně díky své tetě, která malovala na sklo. „Inspirovala mě k tomu, jít na věc zase jinak, ona totiž malovala obrácenou technikou než nyní já. To, co maluji jako první, malovala teta z druhé strany skla jako poslední. Už jako pětiletá holčička jsem měla tento sen a šla si za ním. Všechno, co tady kolem mě v ateliéru vidíte, je jako moje třetí dítě. Tolik lásky, kolik dávám svým synům, věnuji i jemu. Když vím, že tím, co vyrobím, udělám někomu radost, tak se mi vložená energie i trojnásobně vrátí,“ zamýšlí se umělecká sklářka. Svůj postup, který je založený na technice lehaného skla, popisuje jako skloubený. Studovala malbu, pak viděla tvorbu skla v Itálii a před dvaceti lety poprvé i na Slovensku. „Nic podobného se tu tehdy nedělalo, takže jsem si vše vystavěla podle sebe tak, abych sobě i lidem dělala sklem radost.“

OD UMYVADLA PO DVEŘE

Podle Gordany se dá výtvarné sklo dobře zapojit do interiéru, kde si ho lidé pak užívají mnoho let. Z uměleckého skla jde vyrobit sprchová zástěna, umyvadlo, kuchyňská záda, konferenční stolek, nejrůznější svítidla, ale také třeba výplně oken či dveří. Každé její dílo má název a speciální číslo a samozřejmě splňuje všechny bezpečnostní a ekologické předpisy. Umělkyně nedávno vytvářela dokonce dvoutunovou stěnu do vstupní části soukromého domu. Má dvoje dveře, je sedm metrů dlouhá a tři a půl metru vysoká. Přes den brání pohledům z ulice (dům je celý prosklený) a v noci, když majitel zapne osvětlení, funguje jako obrovská lampa, díky které zase není vidět dovnitř. Sklovinu nakupuje Gordana hlavně v Americe a v Norsku a samozřejmě na sprchovou zástěnu potřebuje jiný druh než na křišťálovou plachetnici pro norského krále. „Objednávky probíhají různě, někdo přinese přibližný nákres, architekti či designéři mnohdy rovnou i projekt nebo přijde pán, že chce dárek pro ženu k narozeninám a hodinu mi o ní vypráví. Jeho manželka si navíc přála červené provedení s platinou. Vyžádala jsem si fotku interiéru a nakonec věc pojala jinak – zcela podle sebe – a paní byla nadšená: ,To je přesně ono!‘“

SRDCE NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ

Gordana pracuje ve svém ateliéru, kde má v přízemí dvě obrovské pece. Zároveň tady – v interiéru bratislavské vilky – vystavuje v domácím prostředí svá díla. Sklářská práce je fyzicky velmi náročná, ne nadarmo ji vykonávají téměř výhradně muži. A ačkoli je Gordana sportovkyní tělem i duší nevyhnula se vyhřezlé ploténce, tenisovému lokti i operaci kolene. „Všechno, co dělám v životě, dělám od srdce. A největší radost mám v momentě, když někomu své dílo odevzdávám. Nedávno jsem propojila sklo s dalším přírodním materiálem – kamenem – v nové kolekci Spirit of Glass & Beauty in Stone. Právě na ní pracuji s předním českým výrobcem tvrzeného kamene TechniStone. První ochutnávka je k vidění v karlínském showroomu Concept Store Karlín v Praze. Můžete v něm vidět také další umělecká díla Gordana Glass, která tu krásně dotvářejí celkový design a otevírají tak dveře do nové dimenze interiérů” uzavírá umělkyně.

Zdroj: www.casopisdomov.cz

Prev Post

Concept Store Karlín představil nový projekt Spirit of Glass & Beauty in Stone

Next Post

Designblok 2019