Gordana Turuk : „Moje najväčšie ocenenie v živote je odovzdať moju tvorbu ďalej.“

Gordana Turuk je umelkyňa, ktorá dáva do svojej tvorby aj svoje srdce. Jej diela sú uznávané nie len na Slovensku, ale aj vo svete. Samotná britská kráľovná Alžbeta II. sa môže pýšiť jedinečnou šperkovnicou z jej dielne. Aj po britskej a nórskej kráľovskej audiencii však zostala pokorná a vďačná za všetky príležitosti v živote.

 

Ak sa povie Vaše meno, každý si spomenie na jeden konkrétny materiál, a tým je sklo. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento materiál?

Už od môjho detstva ma sklo fascinovalo ako materiál a moje prvé škice boli práve vyryté do skla. Moja teta pracuje okrem skla aj s keramikou, a to ma veľmi zaujalo. Preto som si hľadala cestu ako tieto dva smery spojiť, a nakoniec sa mi to aj podarilo. Som veľmi vďačná za to, že môžem robiť prácu, ktorá ma napĺňa a dáva energiu, lebo nie každý si to v dnešnej dobe môže povedať.  Môj život je spätý s mojim ateliérom, ktorý považujem za moje tretie dieťa.

Čo zachytávate na Vašich dielach?

Ja mám svojich sedem pilierov na ktorých som si postavila celú moju tvorbu. Predstavuje to 7 obrazov, kde sú zachytené tie najdôležitejšie veci v našom živote. Ak niekto vlastní tieto veci stáva sa najšťastnejším človekom na svete. Každému z nás chýba niečo z týchto elementov v jednotlivých štádiách života. Či je to láska, rodina alebo cieľ cesty, každý sa snaží vyrovnať tieto elementy, aby bolo srdce v strede a pri vyrovnanom živote človek zostal stále pokorný.

Vy ste si vytvorili vlastne životnú filozofiu na ktorej ste postavili aj Vašu kariéru. Vedia ľudia na prvý pohľad rozpoznať, čo Vaša tvorba symbolizuje?

Keď príde niekto do môjho ateliéru či už v Bratislave alebo v Prahe, chcem mu venovať môj čas. Každé jedno stretnutie je individuálne, počas čoho tomu človeku vysvetlím moje základné piliere a prevediem ho celou mojou tvorbou. Nikdy som nechcela, aby ľudia chodili do mojich ateliérov „ako na páse“. Ľudia, ktorý ma poznajú už vedia čo chcem jednotlivými výtvormi zobraziť a tí, ktorí ma nepoznajú a chcú spoznať moju prácu, ma pozorne počúvajú. Preto každý s ktorým som sa stretla pochopil jednotlivé elementy a pochopil moje zmýšľanie JTaktiež ma aj každý človek pri tých stretnutiach inšpiruje. Odovzdá mi niečo zo seba na oplátku.

Robíte diela aj na objednávku. Aké odozvy dostávate pri odovzdaní dokončenej tvorby?

Snažím sa dodať ľuďom presne to, čo im chýba. Naposledy sa mi stalo, že som odovzdala dielo jednému páru, ktorý počas inštalácie bol celý čas ticho. Vôbec mi nepovedali či sa im to páči alebo nie. O pol hodinu neskôr mi zazvonil telefón, keď mi volali s tým, že oni zostali v nemom úžase a nevedeli prejaviť svoje emócie. Manželka pána mi povedala, že ona čakala už 20 rokov práve na takéto dielo, ktoré som jej ja dodala a že sa z toho neskutočne tešia. A práve toto sú tie momenty, ktoré ma najviac napĺňajú a kedy vidím, že moja práca ma vyšší zmysel.

Čo tvorí väčšiu časť Vašej práce: objednávky na mieru alebo výstavy?

Na začiatku každého roka si zvolím nejakú tému, myšlienku ktorej sa následne držím a v tom duchu tvorím. V tomto roku som sa napríklad rozhodla pre transformáciu mojich siedmich pilierov. Keďže doba sa mení a menia sa aj hodnoty a pohľad ľudí na život, potrebovala som aj moje základy prispôsobiť dnešnej spoločnosti. Snažím sa moje umenie prispôsobiť aj mladšej generácii. V jednoduchosti povedané, chcem osloviť aj mladšiu generáciu a vysvetliť im ich jazykom čo sa snažím ľuďom odovzdať J

Máte tendenciu odovzdávať Vašu techniku a skúsenosti ďalej?

Samozrejme som mala veľa študentov, ktorí prešli mojimi rukami JDala som tým ľudom okrem mojich skúseností aj starostlivosť, lásku a ukázala som im ich cestu. Ja si myslím, že takýto prístup je správny a každý by mal odovzdať niečo zo seba. Bohužiaľ som sa stretla aj s takými ľuďmi, ktorí sa snažia kopírovať moju tvorbu a napriek očividnej podobe v tvorbe tvrdia, že je to ich vlastný výtvor. Vďaka ale mojej 20 ročným skúsenostiam a značke, ktorú som si vybudovala, sú ľudia schopní rozpoznať moju tvorbu a uvedomiť si, že tá podoba u niektorých autorov nie je náhoda.

Vaša tvorba je celosvetovo uznávaná. Patríte medzi mála vyvolených, ktorí mali pozvanie priamo z kráľovských rodín na ich sídlo. Aký je príbeh za tým?

Neviem zaprieť môj pôvod, že som Chorvátka ako viete, Chorváti sú veľmi otvorení, pohostinní ľudia, ktorí by dali aj prvé aj posledné každému, kto ku nim príde na návštevu. Tá južanská krv vo mne veľmi dominuje a vždy som chcela prezentovať moju tvorbu aj do zahraničia, a robiť ľudom mojimi dielami radosť všade tam, kde sa to len dá. Od prvého môjho pôsobenia na Slovensku som mala myšlienku, že chcem urobiť niečo aj pre tento štát a reprezentovať krajinu aj za hranicami. Takto som sa spojila aj s p. Gašparovičovou a podporili sme sa navzájom v rôznych charitatívnych akciách. Počas týchto projektov prišiel aj konkurz na výber daru pre anglickú kráľovnú. Moja myšlienka bola odovzdať kráľovnej niečo, čo ešte nemá. Keď sa nad tým zamyslíte, samozrejme si každý povie „však  kráľovná môže mať všetko“ JPreto sme jej podarovali jedinečnú kryštálovú šperkovnicu, kde môže mať svoje perly. Šperkovnica je výnimočná tým, že do nej preniká svetlo a zároveň aj vlhkosť, a je zo zlata. Nemohla samozrejme chýbať ani slovenská pečať a ako symbol, Bratislavský hrad. Podobný príbeh bol aj s nórskou kráľovskou rodinou, kde som tiež dostala audienciu na kráľovskú večeru.

Na akom projekte pracujete momentálne?

Ide o veľký projekt s názvom Mediahouse – Mediálny dom v Prahe. Je to budova, ktorá má 8 poschodí a bude celá pretkaná umením. Cieľom tohto projektu je dávať ľudom energiu a vytvoriť priestor na inšpiráciu. Pracujem na tom už 2 roky spolu s architektom p. Drobným a slávnostné otvorenie by sa malo konať už behom pár mesiacov.

 

Diela plné inšpirácií a lásky k tvorbe viedli úspešnú umelkyňu k jej vysnívanej kariére. A ako to potvrdzujú aj ocenenia a pribúdajúce výstavy, o tvorbe Gordany Turuk budeme počuť naďalej.

 

Zdroj: www.magazinexclusive.sk

Prev Post

Golfista roku

Next Post

Komedy fest rozdával ceny hvězdám českého humoru, dostal ji Svěrák i Kolečko